EKMH350VNN153MR35T
Chemi-Con
Product No:
EKMH350VNN153MR35T
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KMH
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Mfr Chemi-Con
Capacitance 15000 µF