EKMH350VNN333MA63U
Chemi-Con
Product No:
EKMH350VNN333MA63U
Description:
CAP ALUM 33000UF 20% 35V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Height - Seated (Max) 2.559" (65.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 5.6 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 12mOhm @ 120Hz
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 6.048 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 33000 µF