EKMH401LGC222MDA0U
Chemi-Con
Product No:
EKMH401LGC222MDA0U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.102" (28.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 4.2 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KMH
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 6.384 A @ 50 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 2.2 mF