EKMH500LGC333MCA0U
Chemi-Con
Product No:
EKMH500LGC333MCA0U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 33000UF 20% 50V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 4.094" (104.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.882" (22.40mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 1.969" Dia (50.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 11.1 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KMH
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 12.432 A @ 50 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 33 mF