EKMM161VNN821MP50T
Chemi-Con
Product No:
EKMM161VNN821MP50T
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 160V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KMM
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Mfr Chemi-Con
Capacitance 820 µF