EKMM3B1VNN471MR40U
Chemi-Con
Product No:
EKMM3B1VNN471MR40U
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 315V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 315 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.7 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 259mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series KMM
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.431 A @ 50 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 470 µF