EKMM401VNN121MQ30T
Chemi-Con
Product No:
EKMM401VNN121MQ30T
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Ripple Current @ Low Frequency 750 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.072Ohm @ 120Hz
Ratings -
Series KMM
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.0725 A @ 50 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 120 µF