EKMM421VNN271MQ50U
Chemi-Con
Product No:
EKMM421VNN271MQ50U
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 420 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.000" Dia (25.40mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.22 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.228Ohm @ 120Hz
Ratings -
Series KMM
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.7446 A @ 50 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 270 µF