EKMM630VNN472MA30U
Chemi-Con
Product No:
EKMM630VNN472MA30U
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 63V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KMM
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Mfr Chemi-Con
Capacitance 4700 µF