EKWB401ELL121MU35S
Chemi-Con
Product No:
EKWB401ELL121MU35S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 400V RAD TH
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.378" (35.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.571" Dia (14.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 765 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KWB
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.1475 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 120 µF