EKXE251ELL6R8MHB5D
Chemi-Con
Product No:
EKXE251ELL6R8MHB5D
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 6.8UF 20% 250V RAD TH
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 250 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 45 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KXE
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 112 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 6.8 µF