EKXF451ELL330MM20S
Chemi-Con
Product No:
EKXF451ELL330MM20S
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 450V RADIAL TH
In Stock : 500
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 312 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 20000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KXF
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 780 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 33 µF