EKXG201ELL220MJ20S
Chemi-Con
Product No:
EKXG201ELL220MJ20S
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 200V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 200 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 200 mA @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KXG
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 500 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 22 µF