EKXG201ELL330MJ20S
Chemi-Con
Product No:
EKXG201ELL330MJ20S
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 200V RADIAL
In Stock : 2646
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 200 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 260 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KXG
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 650 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 33 µF