EKXG451ETD4R7MJ16S
Chemi-Con
Product No:
EKXG451ETD4R7MJ16S
Description:
CAP ALUM 4.7UF 20% 450V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KXG
Package / Case Radial, Can
Mfr Chemi-Con
Capacitance 4.7 µF