EKXJ161ELL221MM20S
Chemi-Con
Product No:
EKXJ161ELL221MM20S
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 160 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 990 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings AEC-Q200
Series KXJ
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.2275 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 220 µF