EKXJ221ELL391MM40S
Chemi-Con
Product No:
EKXJ221ELL391MM40S
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 220V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 220 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.59 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings AEC-Q200
Series KXJ
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.5775 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 390 µF