EKXJ401ELL390MJ45S
Chemi-Con
Product No:
EKXJ401ELL390MJ45S
Description:
CAP ALUM 39UF 20% 400V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.831" (46.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 400 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 355 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 12000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings AEC-Q200
Series KXJ
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 887.5 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 39 µF