EKXL421ELL470ML20S
Chemi-Con
Product No:
EKXL421ELL470ML20S
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 420V RADIAL TH
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 420 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 430 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series KXL
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.075 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 47 µF