EKY-100ELL102MJ16S
Chemi-Con
Product No:
EKY-100ELL102MJ16S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
In Stock : 7950
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 726 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 6000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series KY
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.21 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1000 µF
Package Bulk
Impedance 60 mOhms