EKY-101ELL470MJC5S
Chemi-Con
Product No:
EKY-101ELL470MJC5S
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 192 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 480 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 47 µF
Package Bulk
Impedance 170 mOhms