EKY-250ELL272ML25S
Chemi-Con
Product No:
EKY-250ELL272ML25S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 2700UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.1975 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series KY
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.93 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 2700 µF
Package Bulk
Impedance 21 mOhms