EKYB630ELL152MMN3S
Chemi-Con
Product No:
EKYB630ELL152MMN3S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 63V RADIAL
In Stock : 490
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.98 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series KYB
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.3 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1500 µF
Package Bulk
Impedance 18 mOhms