EKYB630ELL222MM40S
Chemi-Con
Product No:
EKYB630ELL222MM40S
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 63V RADIAL
In Stock : 16738
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.7525 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.67 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 2200 µF
Package Bulk
Impedance 16 mOhms