EKYB6R3ELL181ME11D
Chemi-Con
Product No:
EKYB6R3ELL181ME11D
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 6.3V RADIAL
In Stock : 2934
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 136 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 340 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 180 µF
Package Bulk
Impedance 290 mOhms