EKYC350ELL561MJ16S
Chemi-Con
Product No:
EKYC350ELL561MJ16S
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 35V RADIAL
In Stock : 3469
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 785 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 100mOhm @ 100kHz
Ratings AEC-Q200
Series KYC
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.57 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 560 µF