EKZE100ELL122MJ20S
Chemi-Con
Product No:
EKZE100ELL122MJ20S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 10V RADIAL
In Stock : 1955
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.092 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series KZE
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.82 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1200 µF
Package Bulk
Impedance 23 mOhms