EKZE250ETE222MK35S
Chemi-Con
Product No:
EKZE250ETE222MK35S
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.437" (36.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.55 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series KZE
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.4 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 2200 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 15 mOhms