EKZE6R3ELL682ML25S
Chemi-Con
Product No:
EKZE6R3ELL682ML25S
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 6.3V RADIAL
In Stock : 496
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.984" (25.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.941 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.46 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 6800 µF
Package Bulk
Impedance 16 mOhms