EKZN630ELL680MHB5D
Chemi-Con
Product No:
EKZN630ELL680MHB5D
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 63V RADIAL
In Stock : 915
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 288 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 720 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 68 µF
Package Bulk
Impedance 150 mOhms