ELBG250ELL462AUN3S
Chemi-Con
Product No:
ELBG250ELL462AUN3S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 4600UF 30% 25V RAD TH
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)
Tolerance 0%, +30%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.571" Dia (14.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.295 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings AEC-Q200
Series LBG
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.7 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 4600 µF
Package Bulk
Impedance 32 mOhms