ELBK350ELL352AL25S
Chemi-Con
Product No:
ELBK350ELL352AL25S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 3500UF 35V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Tolerance 0%, +30%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.95 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 24mOhm @ 100kHz
Ratings AEC-Q200
Series LBK
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.6 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 3500 µF