ELBV350ELL302AL20S
Chemi-Con
Product No:
ELBV350ELL302AL20S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 3000UF 30% 35V RAD TH
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Tolerance 0%, +30%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.5 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 30mOhm
Ratings AEC-Q200
Series LBV
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 3000 µF