ELXG350VSN472MR25S
Chemi-Con
Product No:
ELXG350VSN472MR25S
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 35V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.063" (27.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 35 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.181" Dia (30.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.77 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series LXG
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 1.9116 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 4700 µF
Package Bulk
Impedance 70 mOhms