ELXG630VSN332MA30S
Chemi-Con
Product No:
ELXG630VSN332MA30S
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 63V SNAP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.2 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series LXG
Package / Case Radial, Can - Snap-In
Ripple Current @ High Frequency 2.64 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 3300 µF
Package Bulk
Impedance 45 mOhms