ELXG800VND682MA50U
Chemi-Con
Product No:
ELXG800VND682MA50U
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 80V SNAP
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Height - Seated (Max) 2.047" (52.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Voltage - Rated 80 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LXG
Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
Mfr Chemi-Con
Capacitance 6800 µF