ELXR351LGC392MDD0U
Chemi-Con
Product No:
ELXR351LGC392MDD0U
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 350V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Height - Seated (Max) 5.125" (130.18mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.125" (28.58mm)
Voltage - Rated 350 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 16.6 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LXR
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 23.24 A @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 3900 µF