ELXR451LGC472MEF5M
Chemi-Con
Product No:
ELXR451LGC472MEF5M
Manufacturer:
Chemi-Con
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 6.102" (155.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.240" (31.50mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 21.7 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LXR
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 30.38 A @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 4.7 mF