ELXR451LGN222MDB5U
Chemi-Con
Product No:
ELXR451LGN222MDB5U
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Height - Seated (Max) 4.685" (119.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.102" (28.00mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.500" Dia (63.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 11.8 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency 16.52 A @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 2200 µF