ELXR451LGN562MEK0M
Chemi-Con
Product No:
ELXR451LGN562MEK0M
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 450V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 7.638" (194.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.240" (31.50mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.000" Dia (76.20mm)
Ripple Current @ Low Frequency 26.1 A @ 120 Hz
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series LXR
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Ripple Current @ High Frequency 36.54 A @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 5600 µF