ELXR451LGN682MFH0U
Chemi-Con
Product No:
ELXR451LGN682MFH0U
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Height - Seated (Max) 6.850" (174.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 1.240" (31.50mm)
Voltage - Rated 450 V
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 3.504" Dia (89.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 27.8 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ High Frequency 38.92 A @ 3 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 6800 µF