ELXV101ETE101MK20S
Chemi-Con
Product No:
ELXV101ETE101MK20S
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 100 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 311.5 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 890 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 100 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 150 mOhms