ELXV160ETD471MJ16S
Chemi-Con
Product No:
ELXV160ETD471MJ16S
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 536.25 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 825 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 470 µF
Package Tape & Box (TB)
Impedance 84 mOhms