ELXV500ETD221MJ25S
Chemi-Con
Product No:
ELXV500ETD221MJ25S
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 50V RADIAL
In Stock : 798
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 575 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Ratings AEC-Q200
Series LXV
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 1.15 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 220 µF
Package Tape & Reel (TR)
Impedance 68 mOhms