ELXV6R3ELL103ML40S
Chemi-Con
Product No:
ELXV6R3ELL103ML40S
Description:
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 6.3 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.6435 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Ratings AEC-Q200
Series LXV
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.11 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 10000 µF
Package Bulk
Impedance 18 mOhms