ELXY250ELL102MK20S
Chemi-Con
Product No:
ELXY250ELL102MK20S
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings AEC-Q200
Series LXY
Package / Case Radial, Can
Mfr Chemi-Con
Capacitance 1000 µF