ELXY630ELL100MEB5D
Chemi-Con
Product No:
ELXY630ELL100MEB5D
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
In Stock : 5439
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 41.2 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings AEC-Q200
Series LXY
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 103 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 10 µF
Package Bulk
Impedance 1.9 Ohms