ELXZ100ELL471MH12D
Chemi-Con
Product No:
ELXZ100ELL471MH12D
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
In Stock : 2673
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 10 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 277.5 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Ratings AEC-Q200
Series LXZ
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 555 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 470 µF
Package Bulk
Impedance 120 mOhms