ELXZ160ELL332MK35S
Chemi-Con
Product No:
ELXZ160ELL332MK35S
Description:
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL
In Stock : 89
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 1.437" (36.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.8825 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 7000 Hrs @ 105°C
Ratings AEC-Q200
Series LXZ
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.51 A @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 3300 µF
Package Bulk
Impedance 22 mOhms