ELXZ500ELL181MH20D
Chemi-Con
Product No:
ELXZ500ELL181MH20D
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications Automotive
Height - Seated (Max) 0.787" (20.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 292 mA @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Ratings AEC-Q200
Series LXZ
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 730 mA @ 100 kHz
Mfr Chemi-Con
Capacitance 180 µF
Package Bulk
Impedance 120 mOhms